Masaże


Masaż – zabieg fizjoterapeutyczny polegający na sprężystym (nie plastycznym) odkształcaniu tkanek. Masaż może mieć cele lecznicze, relaksacyjne lub przygotowywać mięśnie do wysiłku

 

Masaż manualny relaksacyjny

 

Jest to specyficzne połączenie masażu klasycznego i energetycznego. Jego celem jest pełna relaksacja i wyciszenie osoby masowanej. Masażem powinno być objęte całe ciało albo co najmniej jego tylna strona. Stosuje się przede wszystkim techniki rozluźniające. Czynnikiem sprzyjającym relaksacji będzie wyciszająca muzyka. Wpływa on na zrównoważenie energii przepływającej przez ośrodki i kanały energetyczne, przez co powoduje odprężenie oraz uspokojenie osoby masowanej. [cennik]

 

 

Masaż manualny leczniczy kręgosłupa

 

Masaż leczniczy polega na zniwelowaniu bólu poprzez zmniejszenie napięcia tkanek zlokalizowanych w sąsiedztwie miejsca schorzenia. Celem masażu jest łagodzenie dolegliwości bólowych i poprawa ruchomości w stawach. Masaż zwiększa również dopływ krwi do masowanego miejsca, co odżywia chorobowo zmienione struktury i przyspiesza proces leczenia. [cennik]

 

Masaż manualny klasyczny

 

Masażem klasycznym nazywamy zespół różnych zabiegów manualnych, które w sposób mechaniczny, przez powierzchnię ciała działają na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, torebki stawowe i więzadła, a także w postaci zmian odruchowych na układ krążenia, nerwowy, wewnątrzwydzielniczy do narządów wewnętrznych włącznie. Masaż klasyczny jest metodą leczenia zewnętrznych i wewnętrznych objawów jak i przyczyn choroby. Polega na mechanicznym drażnieniu tkanek, wywierając wpływ na organizm. Masaż klasyczny może być całościowy, czyli taki gdzie masowane są kończyny dolne i górne, plecy i kark, brzuch i klatka piersiowa lub częściowy, gdzie masowany jest tylko wybrany przez pacjenta obszar np. same plecy i kark lub nogi. Masaż trwa od 15 minut do 1,5 godziny.

 

Masaż sportowy

 

Jest jednym z ważniejszych elementów odnowy biologicznej, która stanowi integralną część treningu sportowego. Masaż sportowy w zależności od czasu stosowania spełnia różne funkcje. Wyróżniamy kilka rodzajów masażu sportowego:

 

 

Masaż przedstartowy

Przed wysiłkiem jest uzupełnieniem rozgrzewki, przygotowując w ten sposób aparat mięśniowo-więzadłowy do wzmożonego wysiłku fizycznego.Przyczynia się do likwidacji niekorzystnych stanów przed i okołostartowych lub potreningowych. Krótki seans masażu (5-10 minut) przyczynia się do szybkiego i głębokiego rozgrzania mięśni, poprawy elastyczności aparatu więzadłowego oraz jest dobrym środkiem w profilaktyce przeciwurazowej. Masaż wykonuje się szybko i energicznie z wykorzystaniem maści rozgrzewających

 

 

Masaż podtrzymujący całego ciała

Masaż wykonywany w przerwach między wysiłkami (miedzy startami na zawodach sportowych), jego celem jest potrzymanie wysokiej aktywności organizmu w trakcie zawodów. Masaż podtrzymujący (podtrzymująco-kondycyjny) stosowany jest również w okresie przejściowym, tzn. na początku sezonu lub po nim, czyli w czasie przerwy w regularnych zajęciach sportowych. Zadaniem tego masażu jest utrzymanie organizmu sportowca w sprawności fizycznej. Najczęściej stosuje się masaż całkowity, wykonywany co drugi dzień, w celu aktywizacji układów ruchowego, krążenia i nerwowego. Ten rodzaj masażu należy szczególnie łączyć z innymi zabiegami fizykoterapeutycznymi, wchodzącymi w zakres odnowy biologicznej.

 

 

Masaż restytucyjny

Masaż powysiłkowy (regeneracyjny, restytucyjny) jest wykonywany w celu przyspieszenia procesów restytucyjnych. Przeprowadza się go przede wszystkim bezpośrednio po zawodach sportowych. Zadaniem tego masażu jest doprowadzenie w krótkim czasie organizmu sportowca po dużym wysiłku do stanu prawidłowego. Masaż usprawnia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, przyspiesza krążenie limfy, a co za tym idzie zwiększa dopływ substancji odżywczych do mięśni, szybciej usuwa zbędne produkty przemiany materii i wspomaga procesy regeneracyjne. Temu rodzajowi masażu należy poświęcić dużo uwagi, ze względu na pojawiające się we współczesnym sporcie olbrzymie obciążenia. Udowodniono, że działanie masażu regeneracyjnego przewyższa 2-3 krotnie działanie biernego odpoczynku.

 

 

Masaż treningowy

Masaż treningowy (przygotowawczy, kondycyjny) stosowany jest podczas całego cyklu treningowo-startowego. Jego celem jest rozwijanie zdolności sportowca do pracy, zwiększenie możliwości czynnościowych jego organizmu oraz modyfikacja działalności mechanizmów regulacyjnych centralnego układu nerwowego. Stosowane chwyty – €“ głównie rozciąganie i ugniatanie – powinny być mocne, głębokie i intensywne, a równocześnie miękkie i rytmiczne. W masażu treningowym stosuje się przeważnie wszystkie techniki, ale powinno dominować ugniatanie (nawet do 70% czasu trwania całego masażu). Im większa masa mięśniowa poddawana jest ugniataniu, tym większa jego efektywność zwiększa się bowiem liczba bodźców, które w następstwie masażu docierają do centralnego układu nerwowego.

 

 

Masaż izometryczny

Jest to rękoczyn, w którym wykorzystuje techniki masażu klasycznego, ale różni się od niego tym, że wykonywany jest na napiętych mięśniach. Masaż izometryczny składa się z trzech faz. W pierwszej fazie należy rozgrzać skórę i mięsnie, a także pobudzić znajdujące się w nich receptory czuciowe. Efekt ten osiąga się wykonując masaż klasyczny. Faza druga, najkrótsza, trwa do kilkunastu sekund i stanowi główny etap masażu. Terapeuta wykonuję intensywny masaż na mięśniu znajdującym się w skurczu izometrycznym. Faza trzecia ma na celu zrelaksowanie i rozluźnienie mięśni. Zabieg ten jest wykorzystywany do odbudowy siły i masy mięśniowej bez obciążania organizmu ćwiczeniami fizycznymi. [cennik]

 

 

Masaż kamieniami

 

Masaż kamieniami jest to masaż, który wykorzystuje gładkie, rozgrzane lub schłodzone kamienie w celu usunięcia sztywności, bólu i odbudowania energii w bolących mięśniach i stawach. W terapii wykorzystywane są bazaltowe kamienie pochodzenia wulkanicznego. Kamienie wykorzystywane do masażu są pozyskiwane z obszarów czystych ekologicznie, o dużej aktywności wulkanicznej (Hawaje, Bali).

 

Masażysta podczas terapii wykorzystuję kamienie o różnych kształtach i w różnych rozmiarach. Różna wielkość kamieni przeznaczona jest do masażu różnych części ciała, największe używane są do masażu tułowia, mniejsze umieszcza się między palcami dłoni i stóp oraz na twarzy. Kamienie znakomicie magazynują energię termiczną, co pozwala na wykonywanie masażu zarówno ciepłymi jak i zimnymi kamieniami.

 

Kamienie podgrzewane w specjalnych do tego celu podgrzewaczach do różnych temperatur od 0 do 60 stopni Celsjusza. Wykorzystywanie różnych technik masażu ciepłymi i zimnymi kamieniami wywołuje relaksację fizyczną, psychiczną i duchowe połączenie z energią ziemską. Dzięki przepływowi energii uzyskuje się uczucie równowagi. Terapeuta w celu pogłębienia efektów masażu może również stosować techniki manualne poprawiające przepływ krwi i limfy w całym organizmie, zwłaszcza w dystalnych częściach ciała (nogi, ręce). Masaż kamieniami jest formą oddziaływania na organizm, która wykorzystuje bodźce mechaniczne w postaci ciepła, zimna i ucisku w celu wywołania reakcji fizjologicznych w organizmie człowieka. Ciepłe kamienie poprawiają przepływ limfy i krwi, poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększenie przepływu krwi przez mięśni, która dostarcza substancje odżywcze a zabiera zbędne produkty przemiany materii, czyli w efekcie przyspiesza procesy przemiany materii.

 

Rozgrzane kamienie dostarczają również kojące i uzdrawiające ciepło, docierające do tkanek położonych głęboko. Gorące kamienie poprawiają ukrwienie i zmniejszają sztywność.

 

Zimne kamienie używane są przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

 

Wykorzystywanie gorących i zimnych kamieni podczas jednej sesji terapeutycznej przyspiesza procesy leczenia i gojenia a także wspomaga układ krążenia. Podczas masażu terapeuta układa kamienie w różnych miejscach ciała pacjenta co przyczynia się do przywrócenia równowagi w organizmie. Naprzemiennie występujące ciepło i zimno – charakterystyczne dla tej terapii – poprawia harmonię ciała i umysłu, a także przyspiesza procesy uzdrawiania. W czasie trwania masażu pacjent odczuwa zmiany w temperaturze ciała, wysokości tętna i częstości oddechów, które rosną i spadają.

 

Masaż ciepłymi kamieniami ma szerokie zastosowanie zarówno w rehabilitacji jak i w odnowie biologicznej. Nie tylko uzupełnia kompleksowe działanie fizjoterapeutyczne, ale również ma zbawienie działanie relaksacyjne i regeneracyjne. Czas trwania masażu około 1,5 godziny. [cennik]

 

Masaż antycellulitowy (bańką chińską)

 

Masaż ten polega na wykonywaniu dużej ilości ruchów wyciskających, które ograniczają rozwój i redukują zmiany cellulitowe, a przez to kształtują i wyszczuplają sylwetkę. Stymulacja mikrokrążenia i przyspieszenie przemiany materii działa detoksykacyjnie, a przez to ujędrniająco na podskórną tkankę tłuszczową.

 

To specjalistyczny masaż, który działa bezpośrednio na zmienione cellulitem partie ciała. Stymuluje procesy spalania tkanki tłuszczowej i wspomaga usuwanie cellulitu. Najskuteczniejsze efekty uzyskuje się przy zastosowaniu chińskiej bańki, ponieważ jest to masaż próżniowy, który obecnie uznawany jest za najlepszą metodę usuwania cellulitu. Zabieg polega na przyssaniu bańki do ciała, a następnie stopniowym jej przemieszczaniu (przeciąganiu) po skórze w odpowiednich jej fragmentach. Wykorzystanie bańki chińskiej do walki z cellulitem jest przebojem wśród zabiegów kosmetycznych. Przynosi bardzo wyraźne efekty w krótkim czasie. Masaż ten pobudza krążenie krwi i płynów ustrojowych, pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn z organizmu. W wyniku przyspieszenia przemiany materii następuje redukcja tkanki tłuszczowej. Masaż doskonale usprawnia mikrocyrkulację w skórze i zaburzenia pracy układu limfatycznego – jedną z przyczyn cellulitu. Zdecydowanie poprawia wygląd skóry i poczucie atrakcyjności we własnym ciele. Bańka chińska jest znakomita przy usuwaniu cellulitu, rozstępów i do wygładzania oraz ujędrniania skóry. Dodatkowe zastosowanie profesjonalnych kosmetyków wzmaga efekt odchudzający i antycellulitowy masażu.

 

 

Masaż manulany ANTYCELLULITOWY

 

Zabieg mający na celu poprawę metabolizmu w miejscu nagromadzenia się nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz uelastycznienie i odżywienie skóry. Pobudzenie do pracy układu krążenia i układu limfatycznego zmniejsza zastoje limfy oraz ma korzystny wpływ na przebudowę mikroarchitektury podskórnej tkanki tłuszczowej.

 

Do zabiegu używa się profesjonalnego kremu, który wzmacnia efekt uzyskany podczas masażu (krem zawiera wyciąg z alg brunatnych i zielonych, ostrokrzewu, przywrotnika i bluszczu, witaminę E oraz kofeinę. Tak dobrane składniki rozkładają złogi tłuszczu w komórkach, poprawiają mikrokrążenie i usuwają nadmiar tkanki tłuszczowej, ujędrniają i uelastyczniają skórę.

 

Zabieg wykonywany głównie na udach, pośladkach oraz okolicach brzucha.

 

 

Masaż manualny wspomagający odchudzanie

 

Zabieg przeznaczony dla osób intensywnie redukujących masę ciała, świetnie sprawdza się jako uzupełnienie kuracji odchudzających. Łączy w sobie techniki masażu klasycznego i techniki łącznotkankowe. Wykonywany regularnie sprawia, że skóra staje się jędrna i elastyczna.

 

 

Masaż stóp / Refleksoterapia stóp

 

Masaż stóp ma na celu rozluźnienie mięśni powodując ich lepsze ukrwienie, eliminując przemęczenie i ból spowodowany długotrwałym wysiłkiem. Masaż ten doskonale relaksuje i poprzez oddziaływanie na strefy refleksyjne stóp wpływa korzystnie na cały organizm, gdyż masowane na stopie miejsca odzwierciedlają, w pomniejszonej skali, wszystkie okolice i narządy ciała, a w szczególności zaś gruczoły. Tak, więc masując lub uciskając określone punkty na stopach można oddziaływać na konkretny narząd.

 

Refleksologia jest techniką relaksacyjną rozpraszającą napięcia, odciążającą organizm i w konsekwencji usuwającą zmiany chorobowe, a pobudzając tysiące zakończeń nerwowych, polepsza się praca układu nerwowego. Ponad to masaż ten przyspiesza krążenie krwi, a więc poprawia odżywienie i regenerację komórek. Refleksoterapia jest metodą nieinwazyjną, a ze względu na swoją uniwersalność może być stosowna w każdych warunkach, bez względu na porę. Należy jedynie zachować szczególną ostrożność u osób z zakrzepicą w układzie żył głębokich. [cennik]

 

 

Masaż work-site (na krześle)

 

Masaż WORK-SITE jest to zabieg relaksacyjny wykonywany przez profesjonalistów na specjalnych krzesłach do masażu – zwany często masażem firmowym lub biurowym. Określenie takie zyskał przez fakt, iż może być wykonywany w firmowym biurze, bez konieczności wizyty klienta w gabinecie masażu.

 

Masaż na krześle powstał w celu usunięcia codziennego napięcia u osób pracujących w biurze, prowadzących siedzący tryb życia oraz narażonych na stres. Siedzenie przy biurku, przy komputerze może prowadzić do bólu pleców, sztywności karku, napięcia mięśni ramion, i co najgorsze do pogorszenia krążenia. Większość bolesnych symptomów, które pojawiają się w pracy są wynikiem pogorszenia krążenia krwi w organizmie, wynikającego z całodziennego siedzenia.

 

Work-site to krótki, efektywny, 10-15 minutowy masaż wykonywany w pozycji siedzącej. Opracowaniu są poddane okolice szyi, barków, ramion, głowy. Masaż odbywa się poprzez ubranie, bez potrzeby rozbierania się, stosowania olejków czy kremu do masażu.

 

Masaż wykonywany jest na specjalnym do tego skonstruowanym krześle, na którym pacjent siedzi a jego klatka piersiowa i głowa oparta jest na specjalnych poduszkach. Wygodne oparcie pod głowę, ramiona i nogi sprawia, że pacjent jest zrelaksowany, a jego mięśnie rozluźnione. Korzysta się z technik zbliżonych do shiatsu, metody uciskowej lub też pracy z powięzią.Korzyści płynące z masażu wykonywanego w miejscu pracy można rozpatrywać w dwóch kategoriach: dla pracownika oraz dla pracodawcy.

 

Korzyści dla pracownika:

 

-uwalnia napięcie mięśni, obniża poziom stresu, niweluje ból głowy, karku, pleców oraz odciąża oczy – czyli najczęstsze objawy zmęczenia występujące u pracowników biurowych;

 

-wspomaga kreatywność i napełnia pozytywną energią do pracy;

 

-zwiększa zadowolenie z pracy;

 

-poprawia zdrowie i samopoczucie psychiczne.

 

Korzyści dla pracodawcy:

 

-zwiększa efektywność i produktywność – utrzymując energię i zdrowy organizm pracownika zwiększa chęć do pracy, jak i samą efektywność wykonywanej pracy;

 

-obniża koszty – zdrowi i chętni do pracy pracownicy to znacząco niższe koszty, które występują w przypadku zwolnień chorobowych;

 

-nie wymaga specjalnego miejsca – jest wykonywany przez ubranie w pozycji siedzącej, więc bez problemu jako miejsca można użyć niemal każdego pomieszczenia biurowego;

 

-nie zabiera cennego czasu – trwa od 5 do 15 minut, więc nie zajmuje pracownikom cennego czasu i może być wykonany podczas przerwy na kawę czy posiłek;

 

-zwiększa zadowolenie z pracy i morale pracowników. [cennik]

 

 

Masaż bańką chińską

 

uznawany jest za najlepszą metodę usuwania cellulitu. Zabieg polega na przyssaniu bańki do ciała, a następnie stopniowym jej przemieszczaniu (przeciąganiu) po skórze. Wykorzystanie bańki chińskiej do walki z cellulitem jest przebojem wśród zabiegów kosmetycznych. Przynosi bardzo wyraźne efekty w krótkim czasie. Masaż ten pobudza krążenie krwi i płynów ustrojowych, pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn z organizmu. Zdecydowanie poprawia wygląd skóry. Dodatkowe zastosowanie profesjonalnych kosmetyków wzmaga efekt odchudzający i antycellulitowy masażu.

 

Czas zabiegu 30, 60 ­­lub 90 minut.

 

 

 Drenaż limfatyczny MLD

 

Drenaż limfatyczny to rodzaj specjalistycznego masażu wspomagającego odpływ chłonki z opuchniętych kończyn. Stosowanie technik przepychających – tłoczących powoduje usprawnienie przepływu limfy w układzie. To specjalny masaż, który poprawia krążenie krwi, pomaga odprowadzać nadmiar wody z tkanek, likwiduje obrzęki. Drenaż limfatyczny wpływa na usprawnienie przepływu chłonki, likwidację obrzęków zastoinowych, zapalnych, onkotycznych, usprawnienie transportu wody i soli mineralnych oraz procesów immunologicznych. Masaż ten połączony z pewnymi technikami masażu klasycznego, działa wyszczuplająco i ujędrniająco na ciało.

 

Sam zabieg jest dość przyjemny. Wszelkie ruchy masażysta wykonuje bardzo powoli, udrażniając węzły chłonne, do których przepycha się limfę. Ze względu na formę drenaż może być wykonywany codziennie. Zalecane jest od 10 do 20 zabiegów.

 

Masaż jednej część ciała zajmuje około 15-20 minut. Natomiast zabieg całościowy trwa średnio godzinę.